Jak kurs franka będzie oddziaływać na kredytobiorców w dalszej perspektywie czasowej?

Frank wciąż jest  daleki od stabilizacji. Kurs szwajcarskiej waluty oscyluje aktualnie w okolicach 4 złotych. W Polsce wciąż trwają dyskusje na temat tego jak ulżyć kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyty w tej walucie, a kurs franka nie przestaje sam rozwiązywać tego problemu.

Próba ustalenia kursu franka w najbliższym czasie, na podstawie danych i prognoz ekonomicznych, jest jak wróżenie z fusów. Poza tym, w krótkim terminie rynki rządzą się własnymi prawami, co również utrudnia to zadanie. Kurs franka szwajcarskiego zależeć będzie od wielu pochodnych. Osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach powinny interesować się sytuacją w Szwajcarii, zwracać uwagę na notowania CHF/PLN oraz kurs EUR/CHF. Co ważne dla tej pary – Narodowy Bank Szwajcarii w 2011 roku wprowadził minimalny kurs wymiany szwajcarskiego franka do euro na poziomie 1,2. Została ona ustalona w związku z niestabilną sytuacją gospodarczą krajów strefy euro. Każda wartość poniżej tego kursu wiąże się z interwencją NBS, który będzie dążyć do osłabienia franka.  Zbyt wysoki poziom franka stwarza ogromne ryzyko dla ich gospodarki, ponieważ maleje jej konkurencyjność, która bazuje w dużej mierze na eksporcie. Bardzo istotną kwestią dla kursu franka będzie sytuacja polityczna i gospodarcza w takich państwach jak Grecja, Ukraina czy Rosja.

Wśród czynników, które wpływają na kurs franka, możemy wyróżnić takie, które będą powodowały deprecjację i aprecjację waluty. Za osłabieniem franka przemawiają przede wszystkim:

 • ujemna stawka LIBOR, która obniża atrakcyjność waluty.

Ujemna stawka LIBOR będzie mogła ograniczać atrakcyjność lokowania aktywów we frankach szwajcarskich a nawet na zmniejszenie ilości środków lokowanych w aktywach finansowych przez inwestorów, co powinno osłabiać szwajcarską walutę.

 • negatywny wpływ wysokiego kursu na konkurencyjność szwajcarskiej gospodarki.

Wysoki kurs waluty powinien odbić się negatywnie konkurencyjności oferty szwajcarskiej gospodarki, zwłaszcza na eksporcie.

Za aprecjacją franka przemawiają takie czynniki jak:

 • niestabilna sytuacja polityczna, związana z konfliktem na Ukrainie.

Konflikt zbrojny na Ukrainie wpływa na wzrost niepewności inwestorów, głównie w Europie Środkowej, co przekłada się na lokowanie środków w krajach, które są uważane za stabilne, np. Szwajcarii.

 • Problemy ekonomiczno-gospodarcze w Rosji.

Ze względu na sankcje UE i USA wobec Rosji, wielu inwestorów wycofuje swoje aktywa z Rosji i kieruje je do krajów postrzeganych jako bezpieczne.

 • ogłoszenie przez Europejski Bank Centralny decyzji o skupie obligacji rządowych i korporacyjnych wyemitowanych w państwach strefy euro.

Skup aktywów ogłoszony przez ECB, który rozpocznie się w marcu 2015 r. i potrwa do września 2016 r. będzie miał wpływ na osłabienie euro, co może przełożyć się także na umocnienie franka szwajcarskiego.

W związku z bardzo niepewną sytuacją polityczną i gospodarczą w Europie przewidywania co do kursu franka szwajcarskiego w najbliższym terminie bardzo się różnią. Polski rząd pracuje nad wprowadzeniem ułatwieniem dla osób posiadających kredyty w obcych walutach, jednak nie wiemy jaki to będzie miało wpływ na wysokość spłacanych rat przez kredytobiorców.

7 komentarze

 • andrzej1456@interia.plavatar
  Prywatny Emeryt
  Kwiecień 15th, 2015

  Rząd stara się pomóc ale niestety wiele też nic nie może zrobić. Przydatne porady, dobrze jest śledzić sytuację CHF ale prostemu kredytobiorcy to i tak pewnie niewiele da.

 • ela1595@interia.plavatar
  Ela
  Czerwiec 19th, 2015

  Interesujący wpis. Ciekawy blog.

 • profinfopl@yahoo.plavatar
  Profinfo
  Czerwiec 19th, 2015

  Chcąc poradzić sobie wśród tych wszystkich zmian związanych z finansami i bankowością trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. W innym razie można wpaść w kłopoty. Warto poczytać sobie trochę o finansach tu można znaleźć profesjonalne książki z tej dziedziny. http://www.profinfo.pl/. Rzetelnie przygotowane publikacje mogą nam pomóc zrozumieć rynek finansowy.

 • kasaartura@interia.plavatar
  Bartosz
  Wrzesień 6th, 2015

  Frank już będzie chyba całe życie skakał, raz w tą, raz w drugą.

 • marcin@finansowyhacker.plavatar
  Marcin
  Październik 30th, 2015

  Tyle było zamieszania na temat pomocy osobom, które wzięły kredyt we frankach i jak się skończyło? Bankowcy uciszyli wszystkich swoimi kopertami dla odpowiednich ludzi. Politycy zrobili na siebie dodatkowo kolejną nagonkę i jak zawsze wyszło, że coś tam robią ale efektów nie ma. Lepiej poszukać chyba złotego pociągu 🙂

 • adkolo89@wp.plavatar
  Jan
  Styczeń 13th, 2016

  Decydując się na kredyt we frankach każdy powinien brać pod uwagę, że tak może się stać. Tym bardziej, że były to kredyty na 20/30 lat a nie trzy 😉

 • kokodzambo@interia.plavatar
  Comparic
  Czerwiec 22nd, 2019

  Prywatny Emeryt ma rację, samo śledzenie notowań franka dużo nie da osobom, które wzięły taki kredyt. Jak na razie wyjścia dalej z tego nie ma.

Dodaj komentarz