Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła w życie kolejną rekomendację

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła w życie kolejną rekomendację – U. Tym razem na cenzurowanym stały się produkty bancassurance, czyli potocznie mówiąc ubezpieczenia. Rekomendacja ogólnie zaleca, że Bank nie może występować zarówno w roli pośrednika ubezpieczeniowego jak i ubezpieczającego. Przepisy dopuszczają w szczególnych przypadkach łączenie wspomnianych funkcji, jedynie gdy umowy ubezpieczenia są różne. Jakby nie patrzeć, chwilowo banki przestaną zarabiać na ubezpieczeniach do kredytu. Chwilowo, bo w bankach pracują mądre osoby, które posiadają wiedzę jak obejść system. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, a tylko czasochłonne. By nie łączyć dwóch funkcji naraz banki zaczną moim zdaniem stosować dwa rozwiązania.

Utworzą własne Towarzystwo Ubezpieczeniowe – nowy podmiot, nowy zarząd, nic z tego że udziałowiec ten sam, ale patrząc przez pryzmat obowiązujących przepisów będzie to faktycznie nowy podmiot prawa gospodarczego, nowa osoba prawna. Innym rozwiązaniem z kolei będzie porozumienie z istniejącymi już Towarzystwami Ubezpieczeniowymi.

Zgadzam się z powszechną opinią, że rekomendacja da iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa dla klientów. Jednak niezależnie od rekomendacji sami musimy zadbać o własny interes, biznes i czytać dokładnie każdy dokument jaki wręczy nam pracownik banku. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości zadajemy pytania. I jeszcze jedna ważna informacja, niezależnie od rodzaju kredytu jaki chcemy zaciągnąć możemy przyjść z własną polisą ubezpieczeniową i dokonać cesji na instytucję kredytującą. Praktyka pokazuje, że tanie kredyty są dla osób które tych kredytów de facto nie potrzebują lub ich zarobki oraz dotychczasowa współpraca z Bankiem jest na odpowiednio wysokim poziomie.

avatar
Autor:

Dodaj komentarz