Kredyt hipoteczny otrzymasz tylko w walucie w której zarabiasz. Nowe przepisy wchodzą w życie.

Z pierwszym lipca 2014r. banki dzięki kolejnej rekomendacji stracą potencjalnych klientów kredytów hipotecznych. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła regulację, w myśl której kredyt na zakup mieszkania otrzymamy w walucie w której wpływa wynagrodzenie za pracę. Innymi słowy jeśli zarabiamy w złotówkach – kredyt złotowy, jeżeli na przykład w euro – kredyt euro itd. Taki zapis powoduje wykluczenie tych klientów, którzy bardzo dobrze zarabiają w złotówkach i stać ich na obsługę kredytu walutowego oraz ci wszyscy co pracują za granicą i otrzymują pensję w walucie danego kraju. Niestety ta ostatnia grupa będzie mogła wnioskować o kredyt walutowy, ale i tu nie obejdzie się bez przeszkód. Sęk w tym, że banki w Polsce niechętnie udzielają kredytów tym klientom, których dochód stanowią środki zarobione za granicą. Chyba, że jakoś banki ominą przepisy i dla tych klientów otworzą furtkę na zasadzie: zarabiasz za granicą, przelewaj środki na konto w Polsce. To tylko hipotetyczne rozwiązanie. Inny problem stanowi fakt co z osobami która zarabiają np. w koronach norweskich??? Dla nich oferty kredytów w tej walucie praktycznie na rynku niema. Moim zdaniem kwestia czasu jak banki oraz ich klienci odpowiedzą na nową rekomendację.

Kredyty hipoteczne tylko w walucie, w której się zarabia

4 komentarze

 • Piotr.Doros@multikontakt.plavatar
  Piotr
  Lipiec 15th, 2014

  Kolejna radykalna próba ograniczenia swobody wyboru obywatela, niby wiadomo że ma to chronić klienta przed zmianami kursów ale przecież biorąc kredyt w obcej walucie musimy się z tym liczyć. Moim zdaniem banki i tak znajdą jakaś furtkę aby obejść tę regulacje

 • yvettemoreno@gmx.comavatar
  Yvette Moreno
  Marzec 31st, 2016

  Charlie You know, http://www.bridalshowerthemes.info/2015/08/21/hot_pink_and_black_bridal_shower_chevrons_walldecal/ Scotland has its own martial arts. Yeah, it’s called F-You. It’s mostly just head butting and then kicking people when they’re on the ground.

 • kontakt@cfsejf.plavatar
  Mariusz Kukowski
  Grudzień 7th, 2017

  Zabawne jest to jak w naszym pięknym kraju “chroni się” obywateli na siłę. Oczywiście nie dla wszystkich opcja kredytu w innej walucie jest najlepszym wyborem, o czym wielu frankowiczów niedawno się przekonało, ale zabranianie/utrudnianie z tego powodu pozostałych, świadomym, kredytobiorcą możliwości wzięcia kredytu w innej walucie niż zarabiają, w mojej opinii nie jest dobrym rozwiązaniem. Banki natomiast powinny być zmuszone do informowania przyszłych klientów o wszystkich zagrożeniach takiego kredytu, jak np. wzrost kursu waluty w której jest rozliczany co przełoży się na większą ratę i uniknęlibyśmy wielu sytuacji i zdziwienia które obecnie ma miejsce bo frank podrożał a ludzie nie wiedzieli że ich raty mogą aż tak znacznie wzrosnąć.

 • p.jarczak@wrenieruchomosci.plavatar
  Paweł Jarczak
  Kwiecień 3rd, 2018

  Ustawa ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną. Uważam, że to nie jest korzystne rozwiązanie dla kredytobiorców. Ogranicza możliwość wyboru. Jeśli dostają wypłatę na przykład w funtach brytyjskich lub koronach norweskich, nie będą mieli już takiej możliwości, aby wziąć kredyt w tych walutach, ponieważ polskie banki nie mają takiej oferty. Polacy sami powinni decydować o kredycie w danej walucie, bo uczy ich to samodzielności w podejmowaniu ryzyka.

Dodaj komentarz