Leasing mobilny

Leasing mobilny to inaczej mówiąc długoterminowy wynajem samochodu. W Niemczech ten model finansowania obowiązuje już od dłuższego czasu w Polsce natomiast jest nowością. Na czym ten model finansowania polega? Cała odpowiedzialność spoczywa po stronie wynajmującego (właściciela pojazdu). Najemca środka transportu musi dokonać tylko dwóch czynności: płacić czynsz za użytkowanie samochodu i tankować. Jest jeszcze trzecia czynność – cieszyć się z jazdy, a jak nam się już znudzi auto to wymienić go na nowy model!

Postaram się w prosty sposób wyjaśnić na czym polega ten model finansowania auta oraz jakie są różnice w porównaniu do finansowania leasingiem.

Wynajem długoterminowy często mylony jest z leasingiem. Faktem jest, że w obu przypadkach mamy do czynienia z opłatami za użytkowanie samochodu, i generalnie w tym miejscu podobieństwa się kończą. Wynajem długoterminowy ma tą podstawową zaletę, że nie trzeba zaciągać kredytu na zakup środka transportu, co w przypadku firm, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi ma szczególne znaczenie; historia kredytowa nie będzie weryfikowana, co w przyszłości znacznie wpłynie na zaciągnięcie innego zobowiązania na potrzeby rozwoju firmy. Kolejna rzecz to stały miesięczny czynsz, który ustalamy sami na podstawie: rodzaju samochodu, jego wartości katalogowej, okresu wynajmu i przebiegu jaki w okresie wynajmu auto będzie posiadało. Ten rodzaj usług zapewnia również przedsiębiorstwu oszczędności podatkowe, ze względu na możliwość zakwalifikowania wynajmu w koszty prowadzenia działalności- czyli podatek dochodowy oraz odliczenie podatku Vat.

Korzyści podatkowo finansowe to nie jedyne atuty. Kolejne rozwiązanie to wygoda i komfort użytkowania. Brzmi banalnie, a praktyce musimy tylko tankować samochód i jeździć. Usługa serwisowa w skład której wchodzą przeglądy i naprawy samochodu wykonuje wypożyczający. Również właściciel samochodu ubezpiecza auto, troszczy się o opony i ich przechowywanie. Kwestie wygody dopełnia także oszczędność czasu, wynikająca z braku konieczności prowadzenia dodatkowych dokumentów księgowych, a co za tym idzie redukcji liczby faktur związanych z obsługą floty. Mamy też możliwość wykupić auto po okresie dzierżawy za z góry ustaloną kwotę. Nie mniej jednak jeżeli nie chcemy wykupywać auta to po prostu możemy je po okresie najmu oddać. Poniżej tabela, która pokazuje różnice.

Co wybrać długoterminowy wynajem, a może leasing w klasycznej formie (operacyjny, finansowy)?? Decyzja należy do Państwa. Jedno jest pewne: w leasingu mobilnym jest bardziej elastyczną formą finansowania a co najważniejsze daje możliwość po krótkim okresie użytkowania wymiany auta na nowy model co na pewno ucieszy osoby, które będą miały ochotę wymienić auto na nowe.

1 komentarz

  • klara.dobra@o2.plavatar
    Mario
    Październik 29th, 2016

    Wynajem długoterminowy czy też leasing mobilny to świetna opcja nie tylko dla firm, ale także klientów indywidualnych. Możemy mieć samochód już za 300zł z haczykiem (np. w Leasetake) na miesiąc, to naprawdę niewiele. Ważne jest to, że użytkujemy nowy samochód, a gdy skończy się umowa wymieniamy go na inny, również nowy. Historia kredytowa nie jest weryfikowana, my nie płacimy ani za serwisowanie ani za ubezpieczenie – lejemy tylko paliwo do baku.

Dodaj komentarz