PARADOKS JEREMIE-GO

Jednym z instrumentów wsparcia przedsiębiorstw jest inicjatywa Jeremie (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises ). To nowa inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nastawiona na finansowanie inwestycji o zwiększonym ryzyku kredytowania oraz elastycznym podejściu do indywidualnych potrzeb. Beneficjentami inicjatywy są przede wszystkim przedsiębiorstwa znajdujące się w początkowej fazie rozwoju tzw. start-up (przedsiębiorstwa działająca na rynku do 24 mc), które ze względu na brak historii kredytowej, czy niewystarczającą ilość zabezpieczeń mają problemy z uzyskaniem finansowania przez instytucje komercyjne, Banki.

W Polsce Inicjatywa JEREMIE nie stanowi dodatkowych środków z Unii Europejskiej, ale wyodrębniona jest z pieniędzy w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2007-2013 przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości. Program dostępny jest zaledwie w kilku województwach i stanowi swego rodzaju perpetuum mobile. Mechanizm odnawialny – raz wydatkowane pieniądze wracają i ponownie są inwestowane. Środki z inicjatywy Jeremie dostępne są w dwóch wariantach:
 poręczenia do kredytów w bankach
 bezpośrednie pożyczki dla firm
Rynek poręczeń kredytowych jest prężnie rozwijającą się gałęzią sektora finansów. Dzięki nim przedsiębiorstwa mają lepszy dostęp do kredytów bankowych. Środki z inicjatywy Jeremie w zależności od regionu oraz instytucji pośredniczącej poręczają od 60% – 80% wartości kredytu netto ( bez odsetek i innych dodatkowych kosztów około kredytowych). Od pozostałej części zabezpieczenia kredytu bank może odstąpić lub zaproponować jakieś dodatkowe np. pod postacią poręczenia osoby cywilnej. Wszystko zależy od instytucji finansowej, w której zamierzamy zaciągnąć kredyt. Jednakże Banki chętniej udzielają pożyczek nie tylko przedsiębiorcom, którzy mają już historię kredytową i działają na rynku kilka lat, ale przede wszystkim tym firmom, które dopiero zaczynają swoją działalność i nie posiadają żadnej historii kredytowej oraz zabezpieczenia spłaty kredytu.

Drugim kanałem dystrybucji środków inicjatywy Jeremie są pożyczki. Z tego narzędzia wsparcia mogą skorzystać firmy, czy przedsiębiorstwa które na tradycyjny rynku miałyby ogromne trudności z uzyskaniem kredytów. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim dla tych firm, które:
 rozpoczynają działalność (start up),
 nie posiadają historii kredytowej,
 nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
 zatrudniający od 1 do 250 pracowników,
 mający obrót roczny w wysokości do 50 mln € oraz posiadający sumę bilansową do 43 mln €,
 posiada siedzibę lub prowadzi działalność gospodarczą działalności gospodarczej w województwie dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim,
 nieposiadający wystarczających środków finansowych na realizację projektu
Pożyczka Jeremie może być przeznaczona tylko i wyłącznie na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzania działalności gospodarczej w tym w szczególności na:
 wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
 unowocześnienie składników majątku trwałego – zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia, aparaty w tym także zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,
 budowę instalacji i urządzeń sprzyjających oszczędności energii, termomodernizacja
 informatyzację,
 dostosowanie przedsiębiorstwa do standardów i norm krajowych i unijnych,
 tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy,
 inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstwa.
Z inicjatywy Jeremie wykluczone są przedsiębiorstwa np.: rolnicy, przemysł zbrojeniowy, a także działalności gospodarcze, które chcą sfinansować bieżące funkcjonowanie, cele konsumpcyjne, spłatę zobowiązań wobec ZUS i US oraz spłatę pożyczek i kredytów w innych instytucjach finansowych. Zabezpieczeniem z kolei są przede wszystkim: weksel In blanko wystawiony przez wnioskodawcę, poręczenia osób trzecich, zastawy rejestrowe na rzeczach ruchomych (maszyny, środki transportu) czy hipoteka na nieruchomości. Z informacji czysto technicznych warto wspomnieć, że czas trwania pożyczki to okres nie dłuższy niż 60 miesięcy, z możliwą karencją do pół roku oraz wkładem własnym od 0-20% ( w zależności od województwa). Efekt „wow” po prostu.
Pikanterii całości dodaje również fakt, że Jeremie w formie pożyczki dostępny jest w Polsce na dwóch zasadach: rynkowych oraz de minimis. Zasady rynkowe to oprocentowanie uzależnione od stopy referencyjnej, marży, rodzaju zabezpieczenia, a także kondycji przedsiębiorstwa, które wnioskuje o środki finansowe. Stąd rozpiętość wynosi od 3,75% do 8% w skali roku. Z kolei Jeremie na zasadach de minimis – pomocy publicznej, to istne eldorado, raj odsetkowy dla pożyczkobiorców i osób z żyłką do robienia interesów. To pożyczka za grosze, bo oprocentowanie rzeczywiste w skali roku wynosi zaledwie od 0%-2%. Szczęsliwi Ci, co skorzystają ze środków Jeremie za 0%, ponieważ spłacą kapitał jaki pożyczyli bez żadnych odsetek!!!!!
Istna sielanka, utopia wręcz….. Niestety, rzeczywisty obraz narzędzia wsparcia sektora MŚP jest biegunowo odmienny od rzeczywistości. Wystarczy wspomieć o opłatach manipulacyjnych, prowizjach za udzielenie pożyczki – nawet do 5% (prawie jak w banku) opłacie za rozpatrzenie wniosku itp. Warto w tym miejscu również nadmienić
o ubezpieczeniach, które z punktu widzenia zabezpieczenia samej pożyczki nic nie wnoszą, ale za to przynoszą pokaźny przychód dla funduszy pożyczkowych. U jednego z dolnośląskich pośredników finansowych, za obligatoryjne ubezpieczenie do pożyczki Jeremie należy zapłacić 12% jej wartości – kyrie eleison.

Dodam tylko, że już trzy instytucje warunkują udzielenie pożyczki od zakupu u nich polisy na życie dożycie. To źle rokuje dla pozostałych pośredników, bo skuszeni dodatkowym źródłem dochodu będą w ten sposób podrażać unijne pieniądze. I tak inicjatywa Jermie, która miała być tanim instrumentem wsparcia dla mikro małych i średnich przedsiębiorstw, może stać się maszynką do robienia pieniędzy wśród funduszy pożyczkowych…. Cóż za paradoks.

2 komentarze

 • mrbus@onet.plavatar
  Marcin
  Maj 6th, 2014

  Brawo w końcu ktoś przedstawił te rzeczywiste realia pożyczek. Ja również uważam że nie ma to żadnego związku z preferencyjnymi warunkami. Tak jak autor wspomina sama prowizja i dodatkowe koszty świadczą o tym że dobrze prosperują tylko fundusze udzielające pożyczek. Dlaczego pożyczek nie udzielają instytucje państwowe. Inicjatywa Jeremi jest bardziej stworzona pod fundusze pożyczkowe które są prywatnymi firmami i czerpią największe korzyści. Cel szczytny tylko mało praktyczny. Sam korzystałem z dwóch funduszy pożyczkowych które naraziły mnie tylko na niemałe straty finansowe. Pierwszy wydoił mnie na 1500zł a w rezultacie okazało się że pracownik był niedoinformowany choć wydaję mi się że było to świadome zagranie. W drugim również straciłem 1200zł i wydawało się że już nic niespodziewanego nie może się wydarzyć. A jednak ,pożyczkę przyznali ale zanim podpisałem umowę z każdym dniem zmieniali warunki i to tylko na moją niekorzyść. Oczywiście zrezygnowałem z pożyczki bo sprawa wydała mi się dziwna. Warto wspomnieć że próba negocjacji czy też uzyskanie jakiejkolwiek informacji na temat szczegółów decyzji jest dla przedstawicieli funduszów obraźliwa i klient jest odstawiany na drugi plan mówiąc prościej zbywany. Wtedy właśnie pokazują swoją drugą stronę podejścia do klienta. Na początku miło bo to dla nich zarobek a jak klient dopatruje się nieprawidłowości to jest zbywany. Oczywiście zarówno jeden jak i drugi fundusz nie raczył wyjaśnić mi swoich decyzji nie usłyszałem nawet przepraszam za straty skończyło się tylko na chęci wyjaśnienia ale odpowiedzi nie otrzymałem do dziś mimo że minęło już 6miesięcy. Próbowałem poruszyć temat u przedstawicieli BGK i Jeremie ale otrzymałem odpowiedź że nie odpowiadają i nie sprawóją kontroli nad działaniami funduszy czyli stosowana jest wolna amerykanka. Następna rzecz to zabezpieczenia które są stosowane i niby są atrakcyjne a w rzeczywistości najczęściej pozostaje hipoteka, zastaw rejestrowy i poręczenie ale poręczyciel musi osiągać dochody prezesa banku no i oczywiście przymusowo weksel in blanko. To czy przy takich zabezpieczeniach start-up ma jakiekolwiek szanse na start. Podsumowując to nie jest to program aby rozwijać przedsiębiorców. Jak na razie to z mojego doświadczenia nasuwa mi się jeden wniosek: “Jeremie” finansowanie dla firm a “Szybka Pożyczka” finansowanie dla konsumentów. Tak właśnie w realiach wyglądają pożyczki Jeremie. Oby więcej takich artykułów jak ten nie żeby odradzać czy krytykować, a żeby pokazać jak w realiach wygląda cała procedura. Pozdrawiam

 • finanovacash@poczta.plavatar
  Finanovacash.pl
  Wrzesień 24th, 2014

  Gratulacje dla autora, wreszcie ktoś opisał dokładnie i rzeczowo ten temat.

Dodaj komentarz