„Faktoring – prosty sposób na poprawę płynności finansów w firmie

Prędzej czy później niemal każdy przedsiębiorca zetknie się z problemem „wysychającej” płynności finansowej. Niemal w 90% przypadków winna jest oczywiście koniunktura ale również czynniki poboczne takie jak sprzedaż produktów, stosowanie odroczonych terminów płatności. Pół biedy jeżeli czas na zapłacenie faktury wynosi 30 dni, ale prawda jest taka, że klientom dajemy bardzo długie okresy płatności sięgające nawet 90 i więcej dni. Tu wchodzimy na niepewny grunt płynności finansowej, ponieważ każde przedsiębiorstwo musi posiadać środki na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. W takim przypadku większość doradców podpowie, żeby udać się do banku po kredyt obrotowy etc. Niestety z doświadczenia wiem, że uzyskanie w dzisiejszych czasach kredytu obrotowego z rozsądnym oprocentowaniem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że scoring dla firm w wielu bankach jest wyśrubowany. I tak naprawdę przeciętnemu przedsiębiorcy, który od niedawna funkcjonuje na rynku uzyskanie taniego kredytu jest wręcz niemożliwe. Patrząc na problem od drugiej strony, to wśród bankowców krąży powiedzenie: jeżeli chcesz stracić klienta, zaproponuj mu faktoring. Ale czy rzeczywiście????

Faktoring to usługa finansowa polegająca na wykupieniu przez faktora (firma finansująca transakcję) faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych przez faktoranta (sprzedawca produktów, usług, producent) dla odbiorcy(klienta). W miarę upływu czasu usługa factoringu ewoluowała i obecnie na rynku funkcjonuje kilkanaście odmian tej usługi. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

 • faktoring zwrotny (odwrotny)
 • faktoring pełny (bez regresu)
 • faktoring niepełny (z regresem)
 • faktoring JST (samorządowy)

Faktoring odwrotny ma zastosowanie głównie wśród firm produkcyjnych. Jego istotą jest płatność za faktury (towary), które producent potrzebuje do wykonania finalnego produktu. Zapłata następuje szybciej niż termin wymagalności faktury, co w dużej mierze przypadków ma wpływ na dodatkowe rabaty u dostawców. Innym plusem tej usługi jest również możliwość wydłużenia terminu płatności faktury nawet do 180 dni.

Faktoring bez regresu odchodzi pomału do lamusa, z uwagi na ryzyko niewypłacalności kontrahenta. W tym rodzaju factoringu ryzyko w pełni przejmuje faktor, co za tym idzie cena za usługę będzie zdecydowanie wyższa niż, w przypadku factoringu z regresem. Naturalnie pojawiły się produkty wśród Towarzystw Ubezpieczeniowych, które mogą ubezpieczyć tego typu usługę, ale trzeba mieć na uwadze koszty z tym związane.

Na gruncie polskim zwłaszcza w ostatnich latach bardzo mocno rozwinął się factoring samorządowy. Jest to niezwykle proste narzędzie, które ułatwia funkcjonowanie firmom
w segmencie realizacji zleceń przez jednostki samorządu terytorialnego. Faktoring samorządowy to rodzaj działalności finansowej polegającej na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od Jednostek Samorządu Terytorialnego z tytułu dostaw towarów i/lub usług, wynikających z realizowanych kontraktów/przetargów połączony z finansowaniem oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług.

Faktorzy dostarczają przedsiębiorstwom współpracującym z JST środki finansowe pod fakturę/faktury płatne w określonej przyszłości, odnoszące się do realizacji inwestycji wynikającej
z długoletnich programów inwestycyjnych zgodnie ze specyfikacją przetargu ogłoszonego na realizację danego projektu. Przedsiębiorstwa standardowo uzyskują 100% wartości wystawionych faktur po zrealizowaniu etapu inwestycji i udokumentowaniu bezsporności wierzytelności, poprzez przedstawienie uzgodnionej dokumentacji.

Reasumując, faktoring nie jest może idealnym narzędziem finansowym dla przedsiębiorców
z uwagi na koszty, z drugiej strony pomaga zachować płynność finansową i nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstw, które chcą ubiegać się w przyszłości o kredyt inwestycyjny. Kolejnym niewątpliwym atutem jest fakt, że nie potrzebujemy zabezpieczenia pod postacią nieruchomości tak jak jest w przypadku kredytów obrotowych, lub kredytu w rachunku bieżącym firmy. Jedno jest pewne, szybciej otrzymamy faktoring niż kredyt. W końcu czas to pieniądz.

 

 

Marcin Wieliński

Doradca Finansowy

e-mail: m.wielinski@najdaconsulting.pl

tel. 091-4613-081

6 komentarze

 • avatar
  AOW
  Kwiecień 11th, 2014

  Faktoring jest dobrą metodą by poprawić płynność finansową w firmie. W chwilach kryzysu firmy, kiedy na kredyt trzeba długo czekać, trafne staje się ostatnie zdanie artykułu „… szybciej otrzymamy faktoring niż kredyt. W końcu czas to pieniądz”. Nagły zastrzyk gotówki pomoże osiągnąć płynność lub środki na rozwój.

 • avatar
  karlii
  Czerwiec 11th, 2014

  jeśli stawiac na faktoring to tylko w wersji bezregresowej, tak by nie martwić się o wypłacalnosć naszego dłużnika, sam korzystałem z firmy bibby i mogę ją zarekomendować

 • avatar
  download minecraft
  Lipiec 14th, 2014

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for
  book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 • avatar
  social media Luton
  Sierpień 21st, 2014

  I like reading thrrough a post that will make men and women think.
  Also, many thasnks for allowing me to comment!

  my blog post … social media Luton

 • avatar
  quest nutrition bar facebook
  Październik 6th, 2014

  Hi, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that’s in fact fine, keep up writing.

 • avatar
  czarek
  Lipiec 14th, 2018

  polecam faktoring. podchodziłem do niego na początku z dużym dystansem ale okazał się bardzo przydatny. Mam w idea, ale sporo jest teraz dobrych ofert.

Dodaj komentarz