Pełne odliczenie VAT przy zakupie samochodu tylko do marca – jak sfinansować zakup samochodu?

Początek roku to gorący okres w salonach samochodowych, bankach oraz towarzystwach leasingowych. Powodem tego zamieszania jest dwumiesięczna „furtka” pozostawiona przez rząd, podczas której przedsiębiorcy zainteresowani zakupem samochodu mogą odzyskać 100% VAT.
Co więcej, auto które kupujemy nie musi mieć zamontowanej kratki co jeszcze bardziej wpływa na atrakcyjność oferty. Należy jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy kupujemy go za gotówkę, czy też bierzemy w leasingu, jest odbiór przez klienta samochodu przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy, implementującej do polskiego prawa unijną derogację VAT. Co ważne, w przypadku leasingu, umowa leasingowa musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r

Jak zatem sfinansować zakup samochodu?

Nie tylko dealerzy solidnie przygotowali się do walki o klienta – również banki postanowiły wykorzystać ten moment aby pozyskać jak największą ilość przedsiębiorców do swojego portfela.
Na rynku można znaleźć kilka bardzo atrakcyjnych ofert kredytowych i leasingowych (spełniając odpowiednie warunki możemy liczyć nawet na oprocentowanie od 3,99%, uproszczone procedury, tanie pakiety ubezpieczeniowe etc.). Jak jednak dopasować ofertę do własnych potrzeb? Co jest lepsze dla naszej firmy? Jaką formę finansowania wybrać?

Leasing

Przyjrzyjmy się jednak dokładnie każdemu z tych produktów. Leasing jest korzystny przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą (leasing konsumencki niestety nadal w Polsce jest mało popularny). Przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się wysokimi przychodami często wybierają tę formę finansowania ponieważ pełna rata czyli zarówno część odsetkowa jak i kapitałowa jest kosztem uzyskania przychodu ( w kredycie kosztem jest tylko część odsetkowa raty). Wielu przedsiębiorców decyduje się na wysoki udział własny oraz wysoką wartość wykupu, co również pozwala na pewne korzyści podatkowe.

W przypadku leasingu właścicielem samochodu jest leasingodawca i dopiero na końcu trwania umowy możemy zdecydować się na jego wykup (od 1 do 30%). Należy również pamiętać, że towarzystwa leasingowe niechętnie zgadzają się na wcześniejsze zakończenie umowy ponieważ jest ono dla nich nieopłacalne dlatego już na samym początku powinniśmy dobrze zastanowić się nad okresem finansowania. Procedura uzyskania leasingu średnio trwa do 2-3 dni. Niestety niektóre firmy leasingowe zaostrzyły warunki udzielania finansowania dlatego też musimy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni przedstawić nasze dokumenty finansowe oraz powinniśmy przygotować się na udział własny. Wiek samochodu w momencie rozpoczęcia finansowania nie powinien przekraczać 5 lat (takie auto sfinansuje Getin Leasing) a okres jego trwania jest uzależniony od wieku pojazdu. Dla przykładu, kupując nowe auto z salonu leasing możemy rozłożyć nawet na 6 lat. Wyjątek stanowią sytuacje kiedy planujemy zakupić samochód w ramach dotacji. W sytuacji, gdy środek trwały jest przedmiotem wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych czas leasingu skraca się do 36 miesięcy i możemy skorzystać jedynie z leasingu finansowego.

Dodatkowym plusem finansowania za pomocą leasingu jest możliwość uzyskania ciekawych rabatów w salonie samochodowym lub towarzystwie ubezpieczeniowym – jest to spowodowane faktem,
iż kupującym samochód oraz ubezpieczenie jest w rzeczywistości towarzystwo leasingowe, przeprowadzające kilka tysięcy takich transakcji rocznie, co zachęca sprzedawców do dawania jak najlepszych warunków aby to właśnie w ich salonie dochodziło do sprzedaży.

..czy kredyt?

Największymi zaletami kredytu samochodowego są jego dostępność i elastyczność. Możemy sfinansować 100% wartości samochodu i równocześnie skorzystać z procedury uproszczonej (bez konieczności pokazywania dokumentów finansowych). Procedura uzyskania kredytu trwa jeden dzień, a okres na jaki możemy rozłożyć raty to nawet 10 lat. W przypadku kredytu, to klient jest właścicielem samochodu (wspólnie z bankiem), dzięki czemu przedsiębiorcy mogą amortyzować środek trwały. Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa i w większości przypadków bezpłatna.

 

Jeśli mimo wszystko nie wiecie Państwo z której formy finansowania skorzystać zachęcamy do rozmowy z doradcą finansowym specjalizującym się w tego typu rozwiązaniach. Dzięki krótkiej analizie Państwa firmy i specyfiki działalności dobierze odpowiedni produkt dla Państwa. Czasu jest niewiele, jednakże pamiętajmy mimo wszystko o zdrowym rozsądku i nie bierzmy pierwszej lepszej oferty finansowej, o której usłyszymy w radio lub telewizji.

avatar
Autor:

Współzałożyciel Hossa Finance specjalizujący się w doradztwie finansowym. Zajmuje się rozwojem oferty Hossa Finance oraz nadzoruje pracę doradców finansowych. Odpowiada również za rozmowy z kluczowymi klientami firmy. Michał jest absolwentem Akademii Rolniczej na kierunku Ekonomia. Ukończył także Podyplomowe Studium w zakresie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Dodaj komentarz