images_2Kupujemy auto na firmę – jaką formę finansowania powinniśmy wybrać?

Obecny czas na rynku motoryzacyjnym należałoby określić mianem promocyjnego; jest to okres zarówno wyprzedażowy jak i również moment wprowadzania odświeżonych modeli do sprzedaży. Dealerzy prześcigają się zatem w tworzeniu sposobów mających zachęcić
do zakupu samochodu właśnie u nich. Zanim jednak przedsiębiorca zainteresowany zakupem samochodu zdecyduje się na transakcję, powinien rozważyć formę finansowania, zaczynając od środków własnych, a kończąc na wsparciu przy pomocy kredytu lub leasingu. Jednak aby podjąć właściwą decyzję, warto przeanalizować, która forma będzie dla nas bardziej korzystna. Różnic pomiędzy kredytem a leasingiem jest bardzo wiele dlatego warto poświęcić na tę ocenę chwilę czasu.

Gdybyśmy odnosili się jedynie do sprzedaży poszczególnych produktów, zwycięzcą naszego porównania zostałby leasing. Obecne rynek kredytów samochodowych przeżywa zapaść w przeciwieństwie do finansowania za pomocą leasingu, którego rynek wciąż rośnie. Liderami sprzedaży kredytów samochodowych pozostają Getin Noble Bank, Santander Consumer Bank oraz BNP Paribas. Ze sprzedaży kredytów samochodowych dość niespodziewanie, mimo dobrych wyników, zrezygnował Alior Bank W przypadku leasingu największą sprzedażą mogą poszczycić się takie towarzystwa jak Raiffeisen Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy czy też mocno rozpychający się na rynku Getin Leasing.

Leasing..

Przyjrzyjmy się jednak dokładnie każdemu z tych produktów. Leasing jest korzystny przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą (leasing konsumencki niestety nadal w Polsce jest mało popularny). Przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się wysokimi przychodami często wybierają tę formę finansowania ponieważ pełna rata czyli zarówno część odsetkowa jak i kapitałowa jest kosztem uzyskania przychodu ( w kredycie kosztem jest tylko część odsetkowa raty). Wielu przedsiębiorców decyduje się na wysoki udział własny oraz wysoką wartość wykupu, co również pozwala na pewne korzyści podatkowe.
W przypadku leasingu właścicielem samochodu jest leasingodawca i dopiero na końcu trwania umowy możemy zdecydować się na jego wykup (od 1 do 30%). Należy również pamiętać, że towarzystwa leasingowe niechętnie zgadzają się na wcześniejsze zakończenie umowy ponieważ jest ono dla nich nieopłacalne dlatego już na samym początku powinniśmy dobrze zastanowić się nad okresem finansowania. Procedura uzyskania leasingu średnio trwa do 2-3 dni. Niestety niektóre firmy leasingowe zaostrzyły warunki udzielania finansowania dlatego też musimy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni przedstawić nasze dokumenty finansowe oraz powinniśmy przygotować się na udział własny. Wiek samochodu w momencie rozpoczęcia finansowania nie powinien przekraczać 5 lat (takie auto sfinansuje Getin Leasing) a okres jego trwania jest uzależniony od wieku pojazdu. Dla przykładu, kupując nowe auto z salonu leasing możemy rozłożyć nawet na 6 lat. Wyjątek stanowią sytuacje kiedy planujemy zakupić samochód w ramach dotacji. W sytuacji, gdy środek trwały jest przedmiotem wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych czas leasingu skraca się do 36 miesięcy i możemy skorzystać jedynie z leasingu finansowego.

Dodatkowym plusem finansowania za pomocą leasingu jest możliwość uzyskania ciekawych rabatów w salonie samochodowym lub towarzystwie ubezpieczeniowym – jest to spowodowane faktem, iż kupującym samochód oraz ubezpieczenie jest w rzeczywistości towarzystwo leasingowe, przeprowadzające kilka tysięcy takich transakcji rocznie, co zachęca sprzedawców do dawania jak najlepszych warunków aby to właśnie w ich salonie dochodziło do sprzedaży.

..czy kredyt?

Największymi zaletami kredytu samochodowego są jego dostępność i elastyczność. Możemy sfinansować 100% wartości samochodu i równocześnie skorzystać z procedury uproszczonej (bez konieczności pokazywania dokumentów finansowych). Procedura uzyskania kredytu trwa jeden dzień, a okres na jaki możemy rozłożyć raty to nawet 10 lat. W przypadku kredytu, to klient jest właścicielem samochodu (wspólnie z bankiem), dzięki czemu przedsiębiorcy mogą amortyzować środek trwały. Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa
i w większości przypadków bezpłatna.

Obecnie spoglądając na portfel naszych klientów korzystających z doradztwa finansowego mogę pokusić się o stwierdzenie, iż od listopada da zauważyliśmy zdecydowanie większe zainteresowanie leasingiem. Mimo, że banki przygotowały dużo ciekawych ofert promocyjnych, a dodatkowo w procesie przeprowadzanej przez nas analizy kredyt samochodowy jest tańszy, to przedsiębiorcy ceniąc sobie wygodę, swój czas oraz biorąc pod uwagę kwestie podatkowe, zdecydowanie częściej sięgają na finansowanie za pomocą leasingu.

Autor:

Współzałożyciel Hossa Finance specjalizujący się w doradztwie finansowym. Zajmuje się rozwojem oferty Hossa Finance oraz nadzoruje pracę doradców finansowych. Odpowiada również za rozmowy z kluczowymi klientami firmy. Michał jest absolwentem Akademii Rolniczej na kierunku Ekonomia. Ukończył także Podyplomowe Studium w zakresie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

4 komentarze

 • kasaartura@gmail.comavatar
  Elixir
  Maj 16th, 2013

  Zacząłem zbierać na BMW, parę lat przede mną więc myślę nad jakimś kredytem

 • eldon.unaipon@gmail.comavatar
  yelp.com.au
  Kwiecień 23rd, 2014

  Because of this, many web administrators
  choose to have articles written on their products
  and services. If your inside sales staff is making the cold calls, they may decide to close the deal after that, transfer the call to a closing agent, or arrange for a time for a meeting.

  Find out whether they have certifications or not, it will give you more confidence to work with them.

 • raymon_bowman@googlemail.comavatar
  Bliss Media
  Kwiecień 27th, 2014

  Charging speed How long does it take to fully charge the case.
  Digital strategy is an assistance offered to a company to use resources wisely, analytically
  and strategically on the Internet to have an effective distribution if information that will guide internet users
  to the company’s website. Poor binding style or methods
  of securing pages, contributes to the exhibit books falling apart
  and won’t hold up against the tens of thousands
  of page-flips essential for exhibits with substantial traffic.

 • pomocnicze@adres.plavatar
  FajnyLeasing
  Listopad 4th, 2018

  Mi właśnie podoba się możliwość leasingowania samochodu. Przedsiębiorcy powinni z tego korzystać, jeżeli mogą. 😉

Dodaj komentarz