Według badań przeprowadzonych przez Samar, dealerzy sprzedali niemal 275 000 nowych samochodów (o ok. 12% mniej niż 2010r.). Mimo spadku liczba ta pokazuje, iż nadal na naszym rynku zauważalny jest spory popyt na samochody, a co za tym idzie na produkty finansujące ich zakup. Zanim jednak osoba zainteresowana zakupem samochodu zdecyduje się na wsparcie przy pomocy kredytu lub leasingu powinna przeanalizować, która forma będzie dla niej bardziej korzystna. Różnic pomiędzy kredytem a leasingiem jest bardzo wiele dlatego warto poświęcić na tę ocenę chwilę czasu.

Gdybyśmy odnosili się jedynie do sprzedaży poszczególnych produktów, zwycięzcą naszego porównania zostałby leasing. Obecne rynek kredytów samochodowych przeżywa zapaść (spadek sprzedaży o ponad 20%) w przeciwieństwie do finansowania za pomocą leasingu, którego rynek w 2011r. wzrósł o 11%. Liderami sprzedaży kredytów samochodowych pozostają Getin Noble Bank, Santander Consumer Bank oraz Alior Bank. W przypadku leasingu największą sprzedażą mogą poszczycić się takie towarzystwa jak Raiffeisen Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy czy też VB leasing.

Przyjrzyjmy się jednak dokładnie każdemu z tych produktów. Leasing jest korzystny przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą (leasing konsumencki nadal
w Polsce nie jest zbyt popularny). Przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się wysokimi przychodami często wybierają tę formę finansowania ponieważ pełna rata czyli zarówno część odsetkowa jak i kapitałowa jest kosztem uzyskania przychodu ( w kredycie kosztem jest tylko część odsetkowa raty). W przypadku leasingu właścicielem samochodu jest leasingodawca i dopiero na końcu trwania umowy możemy zdecydować się na jego wykup (od 1 do 30%). Należy pamiętać, że towarzystwa leasingowe niechętnie zgadzają się na wcześniejsze zakończenie umowy ponieważ jest ono dla nich nieopłacalne dlatego już na samym początku powinniśmy dobrze zastanowić się nad okresem finansowania. Procedura uzyskania leasingu średnio trwa do 2-3 dni. Niestety niektóre firmy leasingowe zaostrzyły warunki udzielania finansowania dlatego też musimy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni przedstawić nasze dokumenty finansowe oraz powinniśmy przygotować się na udział własny. Wiek samochodu w momencie rozpoczęcia finansowania nie powinien przekraczać 5 lat (wyjątek stanowi Getin Leasing) a okres jego trwania jest uzależniony od wieku pojazdu. Dla przykładu, kupując nowe auto z salonu leasing możemy rozłożyć nawet na 6 lat. Wyjątek stanowią sytuacje kiedy planujemy zakupić samochód
w ramach dotacji. W sytuacji, gdy środek trwały jest przedmiotem wniosku
o dofinansowanie z funduszy unijnych czas leasingu skraca się do 36 miesięcy i możemy skorzystać jedynie z leasingu finansowego.

Największymi zaletami kredytu samochodowego są jego dostępność i elastyczność. Możemy sfinansować 100% wartości samochodu i równocześnie skorzystać z procedury uproszczonej (bez konieczności pokazywania dokumentów finansowych). Procedura uzyskania kredytu trwa jeden dzień, a okres na jaki możemy rozłożyć raty to nawet 10 lat. W przypadku kredytu, to klient jest właścicielem samochodu (wspólnie z bankiem), dzięki czemu przedsiębiorcy mogą amortyzować środek trwały. Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa
i w większości przypadków bezpłatna.

Analizując portfel klientów korzystających z usług naszych doradców finansowych mogę pokusić się o stwierdzenie, iż obecnie możemy zauważyć większe zainteresowanie leasingiem. Mimo, że banki przygotowały dużo ciekawych ofert promocyjnych, a dodatkowo w procesie przeprowadzanej przez nas analizy kredyt samochodowy jest tańszy, to przedsiębiorcy ceniąc sobie wygodę, swój czas oraz biorąc pod uwagę kwestie podatkowe potwierdzają początkowe podsumowania dotyczące sprzedaży poszczególnych produktów finansowych.

avatar
Autor:

Współzałożyciel Hossa Finance specjalizujący się w doradztwie finansowym. Zajmuje się rozwojem oferty Hossa Finance oraz nadzoruje pracę doradców finansowych. Odpowiada również za rozmowy z kluczowymi klientami firmy. Michał jest absolwentem Akademii Rolniczej na kierunku Ekonomia. Ukończył także Podyplomowe Studium w zakresie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Dodaj komentarz