Prowadzać firmę często aby zapewnić środki na jej prowadzenie musimy sięgać po zewnętrzne formy finansowania. Jakie możliwości zatem przygotowały dla nas banki?

Istnieje kilka sposobów pozyskania kapitału na bieżącą działalność naszej firmy. Najprostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest tzw. Kredyt obrotowy. Zasada jego działania jest bardzo prosta – bank udostępnia nam pewną kwotę pieniędzy, którą możemy wykorzystywać na wszelkie wydatki związane z działalnością firmy np. zakup materiałów, towarów itp. Kwotę tą możemy wykorzystywać wielokrotnie podczas trwania umowy.
W przypadku takiego kredytu, w zależności od banku, podczas trwania umowy możemy płacić np., tylko prowizję za gotowość, raty odsetkowe, raty sezonowe lub też na koniec umowy przygotować pełną kwotę zobowiązania na koncie, na którym mamy uruchomiony kredyt obrotowy. Okres takiego finansowania najczęściej wynosi 12-24 miesiące, po tym okresie, jeśli nie mieliśmy jakichkolwiek perturbacji z bankiem, jest automatycznie przedłużany.

Z podobnych produktów nieskomplikowanych sposobów finansowania warto wspomnieć
o linii debetowej oraz kredycie w rachunku bieżącym. Co ciekawe, o linię debetową mogą starać się również nowe firmy jednakże kwoty limitów nie będą powalające – start-up otrzyma maksymalnie 10.000zł takiego kredytu.

Kolejną formą pozyskania środków jest kredyt inwestycyjny. Jeśli planujemy go przeznaczyć na bieżącą działalność i nie chcemy przekazywać informacji bankowi na co go przeznaczamy, musimy liczyć się z tym, że bank udzieli nam finansowania w granicach do 200.000zł (bez zabezpieczenia) lub 500.000 (z zabezpieczeniem). Kredyt jest uruchamiany jednorazowo, a okres umowy wyniesie w zależności od banku nawet do 7 lat. Kredyt jest spłacany w formie rat miesięcznych i nie jest automatycznie odnawiany.

W sytuacji, gdy nasi kontrahenci życzą sobie rozłożenie płatności na dłuższy okres zachęcam do skorzystania z niedocenianego w dalszym ciągu w naszym kraju rozwiązania jakim jest factoring. W przypadku tego instrumentu nie musimy się martwić o to czy nasi partnerzy rozliczą się z nami na czas ponieważ wystawione faktury przekazujemy do banku lub innej firmy oferującej factoring i natychmiast otrzymujemy pieniądze dzięki czemu nasze finanse nie są zablokowane.

Jeśli do bieżącej działalności planujemy zakupić określone środki trwałe (np. samochód, urządzenia, maszyny, komputery itp.) warto zastanowić się nad kredytem celowym lub leasingiem. Te dwie wygodne formy finansowania dzięki dopracowanym procedurom pozwolą nam w krótkim czasie uzyskać finansowanie na dany przedmiot jaki jest nam potrzebny. Taki rodzaj wsparcia często ma atrakcyjne warunki cenowe (w przypadku leasingu także podatkowe), a dodatkowo może zostać rozłożone na dłuższy okres.

W przypadku kiedy nasza firma posiada nieobciążone żadnym kredytem środki trwałe (np. samochody) możemy uzyskać finansowanie poprzez pożyczkę pod posiadane mienie. Jeśli posiadamy nieruchomość komercyjną możemy skorzystać zarówno biznesowej pożyczki hipotecznej jak i z leasingu zwrotnego. Takie produkty mogą być nawet rozłożone na 180 miesięcy przez co miesięczne zobowiązanie nie będzie zbyt uciążliwe dla przedsiębiorcy.

 

avatar
Autor:

Współzałożyciel Hossa Finance specjalizujący się w doradztwie finansowym. Zajmuje się rozwojem oferty Hossa Finance oraz nadzoruje pracę doradców finansowych. Odpowiada również za rozmowy z kluczowymi klientami firmy. Michał jest absolwentem Akademii Rolniczej na kierunku Ekonomia. Ukończył także Podyplomowe Studium w zakresie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

2 komentarze

 • jastrzebski@gmail.comavatar
  siedzibadlafirmy
  Grudzień 30th, 2012

  Oferta banków jest interesująca. Pozdrawiamy.:))

 • konopek1979@gmail.comavatar
  profitplan
  Styczeń 11th, 2013

  Dobrze, że jest taka oferta.:)

Dodaj komentarz