Czym jest odwrócona hipoteka?

Instytucje finansowe oferują odwróconą hipotekę jako sposób na dożywotnią emeryturę. W zamian za prawo do nieruchomości, bank klientowi gwarantuje regularne comiesięczne wpływy pieniężne. Dodatkowe środki mają zapewnić spokojne życie bez martwienia się o aktualne wydatki. Ma to zachęcić do korzystania z produktu, który cały czas w Polsce jest niepopularny. Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy, która ma spopularyzować ową opcję. Na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych takie rozwiązanie funkcjonuje od dłuższego czasu.

 

Ogólne założenia

Właściciele nieruchomości będąc w podeszłym wieku będą mogli poprawić swoja sytuację materialną. Bank w zamian z prawo do nieruchomości wypłaca co miesiąc określoną kwotę. Dane prawo nabywa z chwilą śmierci lokatorów. Zatem obecni właściciele mieszkają cały czas w swoim domu na dawnych prawach. Nie zmieniając dotychczasowych przyzwyczajeń.
Odwrócona hipoteka nie jest za darmo. Bank nie jest instytucją charytatywną, jest spółką nastawioną na zysk. Średnio wypłacane ma być 50-60% wartości nieruchomości. Zatem przy cenie mieszkania na poziomie 300 000 zł, instytucja finansowa zarabia na odwróconej hipotece nawet 150 000 zł!
Osoby rozważające odwróconą hipotekę muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zostawienie (o ile takowych posiadają) w spadku danej nieruchomości rodzinie lub bliskim. W zamian za to dane osoby mogłyby wspomagać finansowo albo wyręczać w codziennych pracach.
Minusem jest wartość takiej emerytury, która nie jest wysoka. Zależy od wielu zmiennych, takich jak: wartość nieruchomości, płci czy wieku zainteresowanych. Zwykle taka emerytura mieści się w przedziale 600 – 1000 zł.

Przyszłość
Potencjał do zagospodarowania jest bardzo duży, bowiem według danych Eurostatu niemal 100% nieruchomości polaków powyżej 65 roku życia nie posiada zabezpieczeń w postaci hipoteki. Natomiast świadczenia emerytalne lub rentowe są na bardzo niskim poziomie. W krajach europy zachodniej, szczególnie osoby niemające krewnych czy rodziny chętnie korzystają z takich rozwiązań. Większość osób woli bardziej rentowne rozwiązania jak sprzedaż nieruchomości lub pozostawienie spadku najbliższym.

Tak jak wcześniej wspomniałem nie jest to darmowe rozwiązanie, bowiem comiesięczne wypłaty odpowiadają zwykle około 50% wartości nieruchomości. Zatem osoba która potrafi liczyć zapewne zastanowi się 10 razy zanim prawo do nieruchomości przepisze na bank.

avatar
Autor:

1 komentarz

  • avatar
    eWa
    Styczeń 29th, 2014

    Przed wszelkimi decyzjami życiowymi, trzeba się zastanowić 100 razy, zanim się je podejmie, to prawda, ale regulacje prawne w kwestii odwróconej hipoteki są nam bardzo potrzebne bo ludzie ubożeją…

Dodaj komentarz