Leasing czy kredyt na samochód – co się komu bardziej opłaca.

Zanim osoba zainteresowana zakupem samochodu zdecyduje się na finansowanie przy pomocy kredytu lub leasingu powinna przeanalizować, która forma będzie dla niej bardziej korzystna. Różnic pomiędzy kredytem a leasingiem jest bardzo wiele dlatego warto poświęcić na tę ocenę chwilę czasu.

Leasing jest korzystny przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą (leasing konsumencki nadal w Polsce nie jest zbyt popularny). Przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się wysokimi przychodami często wybierają leasing ponieważ pełna rata czyli zarówno część odsetkowa jak i kapitałowa jest kosztem uzyskania przychodu ( w kredycie kosztem jest tylko część odsetkowa raty). W przypadku tej formy finansowania właścicielem samochodu jest leasingodawca i dopiero na końcu trwania umowy możemy zdecydować się na jego wykup. Procedura uzyskania leasingu średnio trwa od 2-3 dni. Niestety firmy leasingowe zaostrzyły warunki udzielania finansowania dlatego też musimy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni przedstawić nasze dokumenty finansowe oraz powinniśmy przygotować się na udział własny. Maksymalnie leasing możemy rozłożyć na 6 lat, ale w sytuacji, gdy środek trwały jest przedmiotem wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych czas leasingu skraca się do 36 miesięcy.

Największymi zaletami kredytu samochodowego są jego dostępność i elastyczność. Możemy sfinansować 100% wartości samochodu i równocześnie skorzystać z procedury uproszczonej (bez konieczności pokazywania dokumentów finansowych zarówno w przypadku osób fizycznych jak i przedsiębiorców). Procedura uzyskania kredytu trwa jeden dzień, a okres na jaki możemy rozłożyć raty to nawet 10 lat. W przypadku kredytu, to klient jest właścicielem samochodu (wspólnie z bankiem), dzięki czemu przedsiębiorcy mogą amortyzować środek trwały. Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa i w większości przypadków bezpłatna.

Analizując portfel klientów korzystających z usług naszych doradców finansowych mogę pokusić się o stwierdzenie, iż obecnie możemy zauważyć większe zainteresowanie kredytem samochodowym szczególnie w przypadku samochodów osobowych. Ma to związek z tym, że banki przygotowały dużo ciekawych ofert promocyjnych, a dodatkowo w procesie przeprowadzanej przez nas analizy klient zauważa jeszcze jedną ważną rzecz – kredyt samochodowy jest tańszy.

Michał Hamera

avatar
Autor:

Współzałożyciel Hossa Finance specjalizujący się w doradztwie finansowym. Zajmuje się rozwojem oferty Hossa Finance oraz nadzoruje pracę doradców finansowych. Odpowiada również za rozmowy z kluczowymi klientami firmy. Michał jest absolwentem Akademii Rolniczej na kierunku Ekonomia. Ukończył także Podyplomowe Studium w zakresie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

1 komentarz

  • avatar
    Rafał
    Październik 9th, 2012

    Całkiem sensowny artykuł. Mam podobne doświadczenia. Też się ostatnio skusiłem na kredyt samochodowy. Warunki bardzo znośne. Niestety nie wiedziałem jeszcze wtedy o waszej wiedzy. 😉 Życzę powodzenia w dalszej działalności.

Dodaj komentarz