Zanim zdecydujemy się na walutę kredytu powinniśmy dokładnie zbadać jakie są nasze potrzeby i czego oczekujemy od zobowiązania, często zaciąganego na 30 lat.

Gdybyśmy kierowali się jedynie kryterium wielkości raty – to odpowiedź jest prosta: kredyt w walucie. Porównując wysokość rat w złotówce i euro możemy zauważyć, że rata w walucie obcej jest średnio o ok. 25% niższa niż w rodzimej. Mimo wysokich kursów klienci posiadający kredyt w walucie obcej mogą spać spokojnie ponieważ do granicy zrównującej wysokości rat jest jeszcze daleka

droga – prawdopodobnie nie do osiągnięcia.

Jednakże, powyższe kryterium nie powinno być jedynym branym pod uwagę przy wyborze oferty kredytowej. W przypadku jeśli planujemy szybką spłatę kredytu (np. po 4-5 latach) radzimy korzystać z kredytów w złotówce. Ma to związek z tzw. „Spreadem” czyli różnicą kursową. Musimy pamiętać, że kredyt w walucie jest uruchamiany po kursie kupna (np. euro), natomiast spłacamy go po kursie sprzedaży. Obrazując to na prostym przykładzie jeśli potrzebujemy 200.000zł na zakup mieszkania i decydujemy się na euro, wysokość naszego zobowiązania wynosi 50890 Euro. Gdybyśmy zdecydowali się natychmiast spłacić kredyt ta sama wysokość Euro kosztuje nas 212000zł.

Złote czasy przyznawania kredytów są już niestety za nami. Nie powinniśmy czekać na oferty choć w pewnym stopniu zbliżone do sprzed kilku lat. Co więcej, w sierpniu na rynku kredytowym pojawią się kolejne ograniczenia w dostępności kredytów hipotecznych m.in. obowiązkowy udział własny przy kredytach walutowych (min. 20%), wyższa zdolność kredytowa. Dlatego radzimy nie odkładać decyzji o zakupie mieszkania na później ponieważ niebawem może się okazać, że jedyną ofertą dostępną dla nas kredyt w złotówce.

 

Michał Hamera

 

 

avatar
Autor:

Współzałożyciel Hossa Finance specjalizujący się w doradztwie finansowym. Zajmuje się rozwojem oferty Hossa Finance oraz nadzoruje pracę doradców finansowych. Odpowiada również za rozmowy z kluczowymi klientami firmy. Michał jest absolwentem Akademii Rolniczej na kierunku Ekonomia. Ukończył także Podyplomowe Studium w zakresie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim – Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Dodaj komentarz